Bikepaking ili touring

Bikepacking ili Touring

Sa sve većom popularizacijom cikloturizma, pojavile su se razne kategorije te vrste putovanja, kao i popratne opreme. No, oko ničega u ovoj kategoriji ne lome se toliko koplja kao oko touringa i bikepackinga.

Pokušajmo ih ovdje razdijeliti, i malo pobliže objasniti koje su razlike, prednosti i mane.

Bike Touring

touring
Photo by Никита  Шелайкин

Za početak, ovo je osnovna kategorija. Ako ćemo ići ugrubo, mogli bi reći da je i bikepacking vrsta touringa, jer bi se touring u najširem smislu odnosio na “putovanje”. Do razlika dolazi kad počnemo govoriti o opremi, vrsti bicikla, terenu po kojem se vozi, itd.

Bicikl

Touring bicikl najčešće je klasičan cestovni bicikl opuštenije geometrije (uspravnijeg položaja biciklista). Zbog količine tereta koji se na ovaj bicikl stavlja, zagriženi cikloturisti preferiraju čeličnu ramu, dvostruke aluminijske obruče kotača i 36 žbica po kotaču. Touring bicikli najčešće su opremljeni svom silom prihvata za blatobrane, nosače tereta, bisage, bidone, i sve ostalo što biciklistu može zatrebati na putovanju koje nerijetko može trajati mjesecima. Traži se i nešto šira vilica koja može smjestiti malo šire gume kako bi putovanje bilo što udobnije.

Ima tu još puno sitnica i faktora koje touring bicikl čine dobrim i poželjnim, no na to ćemo se osvrnuti u nekom od sljedećih tekstova.

Teret

Uz pojam bike touring vežu se bisage. Velike ili male, prednje ili stražnje, vodootporne ili ne, bitno je da mogu smjestiti veću količinu prtljage koja će biciklistu možda zatrebati na, opet ponavljamo, ponekad vrlo dugotrajnim putovanjima. Bisage su praktične jer nije potrebno toliko pažnje posvetiti načinu na koji će se stvari pakirati, jer realno, ima mjesta za sve. Cijena “svega” je, naravno, veća težina i teže manevriranje biciklom te manja aerodinamika, što za posljedicu ima sporije putovanje. No, iz perspektive cikloturizma, to i nije toliko loša stvar.

Teren

Uz rijetke izlete van ceste, bike touring se gotovo isključivo događa na asfaltu. Ceste i cestice vode od mjesta do mjesta, grada do grada, pružajući ugodan i gladak način za upoznavanje okoline oko sebe. Asfalt pruža puno veći komfor za zglobove i stražnjicu ako se radi o višesatnim ili višednevnim vožnjama, što cijelo iskustvo čini puno ugodnijim.

Bikepacking

Bikepacking
Photo by Marek Piwnicki”

Relativno nov oblik cikloturizma s fokusom na manje tereta, minimalizam i fleksibilnost u odabiru puteva koji će biciklista odvesti s točke A na točku B… ili C…. možda preko polja ili planine…

Iako je i “običan” touring svojevrsni odmak od klasičnog biciklizma, bikepacking tu avanturističku komponentu diže na sasvim drugi nivo.

Bicikl

Kod bikepackinga je naglasak na fleksibilnosti možda malo veći nego na udobnosti, iako biciklisti za svoja putovanja biraju bicikle koji ima najbolje odgovaraju po stilu vožnje i terenu po kojem voze. Tako “idealan” bicikl za bikepacking može biti hardtail MTB, gravel bicikl ili neki hibrid koji spaja najbolje iz oba, ili više svjetova. Bitno je da može ponijeti ono što je bitno, i sažvakati svaku cestu ili put koji mu se stavi pod kotače.

Teret

Postoji posebna klasa bikepacking prtljage. Velike torbe ispod sjedala, veće ili manje torbe koje idu u “trokut” bicikla, kao i one koje se vežu za upravljač. Kada govorimo o kapacitetu, za razliku od bisaga kojima samo jedna torba može imati volumen veći od 20 litara, kod bikepacking kompleta često je ukupni kapacitet ograničen na oko 20 litara, plus-minus nešto sitno, tako da treba puno više pažnje posvetiti odabiru opreme s kojom se putuje, kao i načinu pakiranja. Svaka sitnica mora biti isplanirana, valja uzeti u obzir i mogućnost opskrbe na putu jer nema previše mjesta za hranu, a od odjeće se nosi samo neophodni minimum. I na to ćemo se osvrnuti u nekom od budućih tekstova.

Teren

Za bikepacking cikloturista nema nesavladivog terena. Gume na biciklu su najčešće nekakve široke (polu)ripnjače kojima problem ne predstavlja ni cesta ni blato ni kamenjar. Manje tereta i agilniji bicikl pružaju mogućnost istraživanja lokacija i terena o kojima se ne može razmišljati sa touring biciklom.

Razlike između bikepackinga i touringa leže u načinu putovanja, opremi i terenima na kojima se odvija. Dok je touring idealan za dulja, udobna putovanja po asfaltiranim cestama, bikepacking pruža avanturu i slobodu istraživanja manje dostupnih ruta u prirodi. Podkategorije poput Credit Card Touringa prilagođavaju cikloturizam različitim potrebama i stilovima vožnje i puno su specifičnije od ove krovne kategorije, i izbor ovisi o osobnim prioritetima, vrsti terena, trajanju putovanja i razini udobnosti koju biciklist želi. Bilo kako bilo, bitno je da se putuje… biciklom…

Sviđa ti se tekst? Podijeli ga :)

O autoru

Ivan Perak - biciklizam.net

Zanima nas tvoje mišljenje

Najčitanije