BRM 200 Samobor – Directors cut

Prije nekoliko godina, kao novi član kluba, prvi put sam prisustvovao skupštini na koju sam došao na poziv klupske predsjednice. U klubu je bilo još nekoliko frendova s kojima sam vozio brevete te sam uglavnom s njima proveo tu večer gdje je vodstvo kluba pred svojim članovima pročitalo izvještaj poslovanja i svega ostalog vezano za klupske aktivnosti. 

Rodila se ideja o prvom brevetu

Nakon službenog dijela klupske skupštine preselili smo u obližnji kafić gdje smo dugo u noć razgovarali o aktivnostima u prethodnoj godini i o planovima za godinu koja je tek nastupila. Tu se u tim razgovorima rodila ideja o organizaciji breveta BRM 200 Samobor kakvog danas poznajemo. Trebalo nam je nekoliko promila hrabrosti da se odvažimo na ovu odluku, ni sami nismo bili svjesni u kaj ulazimo, a nakon jutarnjeg glavoboljčeka zvali smo se telefonima da si potvrdimo sve kaj smo si prethodnu večer svečano obećali.

Tri godine kasnije imamo brevet koji je odlično posjećen i hvaljen od sudionika. 

Za prvi brevet nam je trebalo vremena za uhodavanje, a veliku pomoć su pružili Ares, Silvijo, Siniša, Gradimir i drugi prekaljeni randoneri koji su nas uputili u tajne izrade rute, plana puta i još nekih sitnica vezanih uz samu kreaciju ove dugačke biciklističke avanture. Za onaj drugi, logistički dio posla zaslužni su Andrea i Roman koji su nam bili na raspolaganju kad god je trebalo te su nam ispunili sve naše male želje kada je brevet trebalo osnažiti logističkim potencijalom poput samog prostora gdje će se održati start i cilj, nabava prehrane i još nekih sitnih detalja.

Nakon drugog breveta smo bili već prilično uhodani te je najvažnije bilo sve naše aktivnosti opet ukolopiti u cjelinu na zadovoljavajući način.

Odluka o datumu i lokaciji starta

Datum breveta je određen još u listopadu prošle godine kada se organizira kalendar svih breveta za narednu godinu. Budući da sam kroz neko duže vrijeme razgovarao s većim brojem Krpelja o samom datumu održavanja breveta, došao sam do zaključka da je svibanj najbolji za održavanje breveta, tako većini paše, a ni sam isam imao ništa protiv iako je prvo izdanje prije tri godine bilo u isto tako odličnom rujnu. Svibanj je mjesec u kojem se duša ugrije mirisima, a svi su dobrodošli kao svibanjsko cvijeće, kako reče jedan pjesnik. 

Odabir lokacije starta breveta je bio više nego logičan. Cafe bar Romansa je svojevrstan clubhouse brdsko-biciklističkog kluba Krpelj iz Samobora i zadnja stanica za okrjepu prije dugačkog penjanja na sjeveroistočne planinske vrhunce samoborske gore ukoliko želite odraditi dobar brdski trening ili neobaveznu vožnju lišenu velikog prometnog opterećenja. Vlasnik kafića Roman Grdanjski je vrlo srdačno prihvatio ideju održavanja breveta u Romansi te sam mu na tome vrlo zahvalan. U okolici Romanse se nalazi osnovna škola Milana Langa oko koje je moguće besplatno parkirati ako randoner dolazi izdaleka osobnim automobilom, a oko škole su igrališta za djecu ako randoneru u posjet dolaze najbliži koji igrališta žele koristiti.

Kod organizacije ovakvog događaja uvijek dođe do nekih problema, a tako je bilo i ovaj put. Uzrok slabijem odazivu nego prošle godine leži u činjenici da se dan nakon breveta održavala Granfondo Roonda, utrka na koju je otišao velik broj Krpelja i drugih biciklista koji se vole utrkivati. Ove godine nisam uspio naći zamjenski datum obzirom da je kalendar breveta bio popunjen brevetima na koje sam odlučio ići. Vodička tisućica se održavala vikend prije, a Fleche Velocio se održava vikend nakon našeg breveta. Sve je ispalo dosta nespretno i drugi puta ćemo pametnije, kako veli jedan drugi pjesnik.

Što je sve potrebno?

Za pripremu breveta potrebno je nekoliko važnih stvari:

  • Plan puta, .gpx datoteka ili digitalno uređena ruta breveta, karta rute i elevacijski dijagram te izjava o odgovornosti. Sve ovo uređuju autori breveta, a po pravilima ACP-a. Rutu je potrebno obići i fizički, provjeriti da li ima radova koji mogu onemogućiti korištenje rute na sam dan breveta te donijeti zaključak da li su svi dijelovi rute sigurni za vožnju. Rute su uglavnom kružnog oblika te je potrebno odrediti kontrolne točke.
  • Uređivanje kartona je aktivnost pripreme ovog dokumenta kojeg svaki randoner mora imati za vrijeme breveta. Osim osobnih podataka o randoneru u ovom su kartonu upisane sve kontrolne točke koje randoner mora obići i u kartonu potvrditi svoj dolazak na svaku kontrolnu točku.
  • Start i cilj je mjesto koje određuje organizator. Na startu randoneri zadužuju karton, popiju kavu i u određeno vrijeme polaska kreću u svoju avanturu. Na cilju randoneri vraćaju karton organizatoru na provjeru i ovjeru, te su u mogućnosti kupiti medalju za završen brevet. Ciljno mjesto je i ovaj put bilo mjesto druženja randonera.
  • Organizator može, a i ne mora, pripremiti obrok za randonera koji su završili brevet, a to ovisi isključivo o volji samih organizatora, koji prema tome mogu formirati i samu cijenu breveta. Mi smo i ove godine odlučili da se večera ukomponira u događaj, na meniju su bile vegetarijanske, veganske i mesne opcije, a hranu smo naručili od lokalnih samoborskih kuhara koji su na dobrom glasu kao vrhunski majstori zanata. Kao i svaki put do sada, želimo da randoneri odu svojim kućama zadovoljni kvalitetnom vožnjama i punim trbusima.

Nakon što se ovo sve pripremi, plan i dokumentacija se šalje u upravu Randonneurs Croatie na provjeru i odobrenje. Poželjno je da se sve pripremi najmanje tri tjedna prije održavanja breveta kako bi organizatori imali vremena za potrebne korekcije. Često se desi da cestari otvore radove na nekim dionicama gdje se planira brevet pa je potrebno na to paziti i nakon što je ruta već određena i prihvaćena. Nakon objave breveta na internetskoj stranici, sve je spremno da se randoneri krenu prijavljivati na brevet.

Malo statistike od ove godine

Na BRM 200 Samobor je došlo 53 randonera, od 62 prijavljena. Osim lokalnih biciklista bio je tu nemali broj karlovčana, sesvečana, zagoraca i drugih, a posebno mi je drago što je na brevet došao ogulinac Mirko Pribanić koji je na brevet stigao biciklom, a s breveta se istim vratio u Ogulin. Posebno cijenim napor koji je uložio da dođe i počasti nas svojim prisustvom. Brevet su vozili i randoneri koji su prije tjedan dana završili vodičku tisućicu, njihov doprinos ovom brevetu bilježim kao vrlo važan. Umjesto da odmaraju negdje na Maldivima, Maljorkama ili Bermudama i skrolaju svoja postignuća i segmente na Stravi, odlučili su doći i voziti ovaj ne baš lagani brevet. Bili su tu i neke najveće legende našeg ultrabiciklizma, Roberto Setnik, viceprvak deseterostrukog Ironmana 2013-te godine i Ares Buršić, jedini hrvat koji je završio RAAM. Mogu reći da mi je jako žao kaj se unatoč prijavi Goran Zec nije pojavio. Na start je randonere došao ispratiti i striček Igor Filla, prošlogodišnji Super Randonneur, biciklist sa najviše homologiranih breveta u 2024-oj godini, koji je također prije tjedan dana završio vodičku tisućicu. Brevet je također vozio i Dario Abičić, super randonneur koji je u jednoj godini odvezao preko 30 breveta svih dužina. Posebne pohvale idu novajlijama koji su se na brevet odvažili prvi put. 

Za ovaj brevet se veže i jedna malo tragična priča ali bez velikih posljedica. Iz Križevaca nam je dolazio Ozren kojem je pukla guma na automobilu pa je morao vučnom službom nazad doma. Ozrene, vidimo se slijedeće godine.

Nakon breveta na društvenim mrežama možete pronaći veliki broj fotografija sa samog breveta koje su fotografirali randoneri. U Romansi su nabolje fotke nastale iz fotografskog topa naše šefice Andreje koja je brevet obilježila svojim preciznim okom. Ovaj brevet čini još mnogo detalja koje neću opisivati jer ih treba doživjeti. O samoj ruti i doživljaju vožnje neka pišu oni koji su ga vozili. 

Directors cut:

Andrea Rađenović, Roman Grdanjski, Marko Omrčen, Mario Greč; BBK Krpelj, Randonneurs Croatie.

Nadamo se da ste uživali u brevetu.

Do slijedeće godine…

Čitamo se opet,

Mario Greč

Sviđa ti se tekst? Podijeli ga :)
logo

Zanima nas tvoje mišljenje

Najčitanije