Naoko identični, lanci bicikla skrivaju značajne razlike, ovisno o broju brzina, proizvođaču i namjeni. Osnovna dimenzija svih lanaca, korak od 1/2 inča između karika, nepromijenjena je bez obzira na broj brzina ili proizvođača, no širina lanca i konstrukcija variraju kako bi odgovarale specifičnim sustavima prijenosa.
Shimano, SRAM i Campagnolo koriste različite tehnologije koje utječu na kompatibilnost i performanse lanaca unutar njihovih grupa komponenti. Dok su lanci za niže brzine često međusobno zamjenjivi, kod 11 i 12-brzinskih sustava preciznost izrade i dizajn igraju ključnu ulogu u kvaliteti mijenjanja brzina. Osim toga, neki proizvođači, poput Campagnola, koriste posebne metode spajanja lanaca, što dodatno ograničava kompatibilnost.

Širina je bitna
Prvo da definiramo najvažniju razliku, a to je širina lanca. Obzirom na standardne širine vilica bicikla, što se više povećava broj zupčanika na kazeti, tako se smanjuje i razmak između njih. Posljedično, i lanci postaju sve uži. Razmak između linkova, eng. “pitch“, definiran je standardom i iznosi 1/2 inča (12,7 mm) kod svakog lanca, no ovisno o broju brzina razlikujemo slijedeće širine:
1-brzinski lanci: ~8,6 – 9,4 mm
6–8-brzinski lanci: ~7,1 mm
9-brzinski lanci: ~6,6 – 6,7 mm
10-brzinski lanci: ~6,2 mm
11-brzinski lanci: ~5,5 mm
12-brzinski lanci: ~5,3 mm
13-brzinski lanci: ~4,9 mm
Interoperabilnost između proizvođača isto tako ovisi od proizvođača do proizvođača. Tako su primjerice lanci za 7-8-9-brzinske sustave u najvećoj mjeri potpuno kompatibilni između Shimana, SRAM-a i Campagnola. Kod 10-brzinskih sustava već se pomalo vide razlike. Još uvijek načelno kompatibilni, no ovdje su Shimano lanci optimizirani za njihovu Hyperglide tehnologiju dok su Campagnolo lanci mrvicu uži (6,1mm u odnosu na 6,2 mm kod drugih) pa mijenjanje brzina možda neće ići toliko glatko.

11-brzinski sustavi opet su kompatibilni jer su identične širine, iako je ta kompatibilnost naglašenija u Shimano-SRAM kombinaciji nego s Campagnolom. Kada broj brzina poraste na 12, kompatibilnost između SRAM-a i Shimana ostaje kod cestovnih grupa, dok kod MTB grupa SRAM koristi svoju Eagle tehnologiju a Shimano koristi Hyperglide+. Širina lanca je i dalje ista, no zbog ovih finesa mijenjanje brzina ponekad ne radi u potpunosti glatko. Dodatno, SRAM kod cestovne eTap AXS grupe koristi Flattop lance koji nisu kompatibilni sa Shimano sustavima. Spomenimo još i Campagnolo, čiji su 12-brzinski lanci za oko 0,15 mm uži pa su “na papiru” konstruirani samo za Campagnolo kazete.
Kako kombinirati?
Kod “miješanja” komponenata proizvođača, uvijek se treba voditi pravilom da se kombinacije dobro testiraju (bez obzira na informacije koje se mogu naći na internetu) prije bitnijih vožnji. U slučaju lanaca, ako ne možete naći originalne lance proizvođača, dobro je držati se provjerenih brandova kao što su KMC, YBN, Wippermann i slični, jer omogućuju nešto bolju kompatibilnost. I, uz odgovarajući alat, obavezno koristiti spojnice od istog proizvođača kao i lanca koji montirate.

Osim širine, bitno je obratiti pažnju i na duljinu lanca koji se montira te da je lanac čist i dobro podmazan, no o tome u nekom od slijedećih tekstova.